Spółdzielnia Mieszkaniowa "Stare Przedmieście"
Strefa Wspólnot
Galeria
Linki
Mapa strony
Kontakt
Aktualności
Historia
Statut
Zarząd i Administracja
Informacje dla członków
Porady praktyczne
Wentylacja
Wodomierze
Logowanie do systemu
Centralne Ogrzewanie

 

Ciepło przez cały rok
Komfort cieplny przez wielu utożsamiany jest z okresem zimowym i czasem intensywnego ogrzewania. Ale czy naprawdę tylko wtedy nam na nim zależy? Czy nie jest to standard, którego oczekujemy w swoich mieszkaniach oraz miejscach pracy przez cały rok? Taką usługę oferują dostawcy Ciepła Systemowego, wychodząc naprzeciw potrzebom odbiorców i przekonując, że pojęcie „sezonu grzewczego” dawno już nie istnieje. Decyzja należy jednak do Klientów.
Najważniejsza edukacja
Największą barierą dla rozwoju tej usługi jest niska świadomość jej istnienia. Archaiczne już dziś pojęcie „sezonu grzewczego”, kiedy za nas decydowano o rozpoczęciu i zakończeniu dostawy ciepła do budynków, mocno utkwiło w świadomości Klientów i Konsumentów Ciepła Systemowego. Dlatego dostawcy ciepła, niejednokrotnie wspólnie ze swoimi Klientami (na przykład spółdzielniami mieszkaniowymi), od kilku lat prowadzą działania edukacyjne, przekonując do zalet tego rozwiązania. Wspólna aktywność dostawców i Klientów Ciepła Systemowego powoli przynosi rezultaty w postaci wzrastającej liczby Klientów korzystających z tej usługi. „Każdy proces łamania stereotypów wymaga czasu. Mając tego świadomość ,podejmujemy własne działania edukacyjne służące zainteresowaniu mieszkańców osiedla tematem całorocznego ogrzewania. Usługa ta w zmieniającym się świecie jest krokiem w przód, mieszkańcy muszą wiedzieć, że to oni decydują” – wyjaśnia Pani Barbara Konopka, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakoniczyn” w Gdańsku, gdzie mieszkańcy od kilku lat korzystają z usługi całorocznej dostawy ciepła.
Zaufaj automatyce pogodowej
Niepewność co do pogody towarzyszy nam w dzisiejszych czasach o każdej porze roku. Znaczące spadki temperatur w miesiącach letnich nikogo już nie dziwią. Dla przykładu, w czerwcu ubiegłego roku w Gdańsku zanotowano aż 10, a w Szczecinie 7 dni, kiedy temperatura spadała poniżej 10 stopni Celsjusza. Są to miasta wydawałoby się najcieplejsze latem, a mimo to średnia temperatura w tym miesiącu wyniosła w Gdańsku zaledwie 15 stopni, Celsjusza a w Szczecinie tylko 18 stopni. Jeżeli dodatkowo tym spadkom temperatury towarzyszy wysoka wilgotność powietrza, automatycznie wpływa to na odczuwanie braku komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Rozwiązaniem tego problemu jest zapewnienie dostępu do Ciepła Systemowego przez cały rok.
Automatyka pogodowa zamontowana w węzłach cieplnych steruje dopływem ciepła w zależności od temperatury zewnętrznej. Oznacza to, że gdy temperatura spada i robi się chłodno (temperaturę graniczną określa Klient), węzeł automatycznie włącza się i uruchamiana zostaje dostawa ciepła do budynku. Gdy temperatura wzrasta, automatyka odcina dostawę ciepła na cele ogrzewania. Nie ma zatem obawy, że ciepło będzie „hulać” w naszych kaloryferach czy instalacji, gdy na zewnątrz będzie ciepło. Wszystkie węzły cieplne należące do firm oferujących możliwość ogrzewania całorocznego wyposażone są w urządzenia automatyki pogodowej. W przypadkach, gdzie węzeł cieplny należy do Klienta, to Klient dba o zamontowanie takich urządzeń, aby zagwarantować mieszkańcom całoroczny komfort cieplny. „Od 10 lat nasza wspólnota korzysta z węzła cieplnego z regulatorem pogodowym” - mówi Pan Alfons Woroch, reprezentujący Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. Śniadeckich 14 a w Poznaniu. „Jesteśmy zadowoleni, że cały rok możemy korzystać z ciepła. Po to jest automatyka pogodowa na węźle, aby w zależności od temperatury zewnętrznej regulować dostawę ciepła.”
Zalety działania automatyki pogodowej przy regulacji ogrzewania potwierdza również Pan Marian Strawiak, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Klonowa” w Łodzi: „Większość budynków w naszych zasobach przeszła termomodernizację. Ociepliliśmy ściany szczytowe i osłonowe. Dzięki temu oraz wyposażeniu wszystkich węzłów w automatykę pogodową możliwe jest oszczędne korzystanie z ciepła. Ciepło Systemowe zapewnia nam natychmiastową reakcję na zmiany temperatury - nagłe ochłodzenia i ocieplenia. Nasi mieszkańcy wiedzą, że w przypadku nagłych spadków temperatury na zewnątrz, będą mogli dogrzewać sobie mieszkania kaloryferami, a nie innymi urządzeniami grzewczymi”.
Nowoczesne urządzenia automatyki pogodowej zamontowanej w węźle cieplnym, to zdecydowanie tańsze, bardziej wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla mieszkańców niż indywidualne dogrzewanie się w chłodniejsze dni innymi urządzeniami elektrycznymi, gazowymi czy olejowymi.
Mamy dowody, że kosztuje to niewiele
Ten komfort dużo kosztuje - to mit, z którym przede wszystkim muszą zmierzyć się firmy oferujące Ciepło Systemowe. Jak pokazują przykłady, przekonanie o wysokich cenach nie jest uzasadnione. Badania przeprowadzone przez Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej wspólnie ze swoimi Klientami wskazały, ile wynoszą comiesięczne koszty ogrzewania z tytułu korzystania z usługi „ciepło przez cały rok”. Wyniki analiz pokazują, że średni miesięczny koszt ogrzewania 1 m2 w okresie letnim (czerwiec-wrzesień), wynikający z dodatkowego zużycia ciepła, wynosi w tych miesiącach tylko około 13 groszy/m2. Dla porównania, koszt ogrzewania 1 m2 lokalu w okresie zimowym to około 1,80-1,90 zł/m2. Jeżeli weźmiemy jako przykład mieszkanie 50 metrowe, to średni miesięczny koszt jego ogrzewania w okresie letnim wyniesie ok. 6,5 zł (tj. 0,13 zł x 50 m2/mc), czyli tyle, co paczka aspiryny. Oczywiście, ostateczny koszt zależny będzie od kilku czynników: temperatury zewnętrznej, ustawionej temperatury granicznej w automatyce pogodowej węzła, stanu technicznego budynku, jak również upodobań i nawyków konsumentów.
„Na tego typu usługę czekaliśmy od dawna” - mówi Pani Barbara Konopka. „Swoje zaangażowanie w tym temacie pokazaliśmy już na etapie przygotowań do wprowadzenia usługi. Dwa budynki naszego osiedla zostały włączone do eksperymentu mającego na celu pokazanie wpływu niewyłączania węzłów cieplnych w okresie letnim na koszty ogrzewania budynku i mieszkań w skali roku. Uzyskane wyniki w naszych obiektach kształtowały się na poziomie 0,3 proc. oraz 1,2 proc. wzrostu kosztów w okresie czerwiec-wrzesień w stosunku do średnich kosztów rocznych. Mając taką ekonomiczną podstawę oraz inne zalety całorocznego Ciepła Systemowego, zdecydowaliśmy się na skorzystanie z tej oferty”.
Pozorne oszczędzanie a zdrowie i stan budynków
Utrzymanie komfortu cieplnego w mieszkaniu przez cały rok to nie tylko kwestia dobrego samopoczucia. Ma to znaczenie także dla stanu technicznego budynku, a także zdrowia mieszkańców.
Kiedy mówimy o cieple w pomieszczeniu, mamy najczęściej na myśli temperaturę otaczającego nas powietrza. Tymczasem nie jest to do końca prawda, gdyż ogrzewamy nie tylko powietrze, ale również całą bryłę budynku - ściany i inne elementy konstrukcyjne. Ich temperatura wpływa także na odczuwalny komfort w mieszkaniu. Co więcej, utrzymanie stałej temperatury i niewychładzanie budynku oznacza także, że ściany i stropy nie mają szansy zawilgotnieć. Zabezpieczamy się w ten sposób przed niebezpiecznymi dla zdrowia i konstrukcji budynków mikroorganizmami, czyli na przykład grzybami na ścianach wewnętrznych i elewacjach zewnętrznych.Nie możemy zapominać również o tym, że odpowiednia temperatura w mieszkaniach pozwala uniknąć przeziębień, które są szczególnie częste w tak zwanych okresach przejściowych, a więc wiosną i jesienią.
 
*Opracowano na podstawie magazynu "Ciepło systemowe" oraz strony internetowej www.cieplosystemowe.pl
 
 
 

 
Strefa Spółdzielni
Strefa Wspólnot
Galeria
Linki
Mapa strony
Kontakt